10 největších a nejčastějších mýtů o nehtech!

Určitě jste to už někdy taky slyšely – nechoď si dělat nehty, dostaneš rakovinu. Nebo vám někdo valil do hlavy, že to, co máte na rukou určitě není zrovna zdravé pro vaše nehty a že byste udělaly líp, kdybyste to shodily. Mýtů, které se rozšířily kolem laků na nehty nebo umělých nehtů, jsou hromady. Vybrala jsem ty nejčastější, se kterými se můžete potkat a vysvětlím vám, jak to vlastně s těmito polopravdami je! A začneme s tím nejčastějším:

 

1. Nehty musí dýchat!

Nehet je mrtvá tkáň. Mrtvá stejně jako třeba vlasy. Často se setkáte i s argumentem, že byste lak nebo modeláž měla aspoň na měsíc odstranit, aby se nehtům ulevilo a zesílily. To ale není třeba. Ať už nosíte lak nebo umělé nehty, pomáháte tím nehtu se ochránit před vnějšími vlivy. Navíc se na něm lépe drží přirozená vrstva mastnoty, která chrání nehet před vysoušením. Nehet od vás nechce nic jiného, než správnou výživu, kterou přijme nehtovým lůžkem. Tu ovlivnit můžete – třeba svou stravou. K tomu se ještě dostaneme.

2. Při častém používání laků vám zežloutnou nehty.

To může a nemusí být úplně pravda. Je pravdou, že pokud si nehty často lakujete tmavými odstíny, začnou se zabarvovat. Tomu ale můžete zabránit – třeba použitím kvalitního podkladového laku.

3. Lak rychleji zaschne, když ruce namočíte do ledové vody!

Lak schne díky tomu, že se z něj na vzduchu vypařují rozpouštědla, která ho držela v tekuté podobě. Tím, že ruce namočíte do ledové – nebo jakékoliv vody – proces schnutí neurychlíte, ale spíš dost pokazíte.

55ab7410_c6db_0132_4595_0ebc4eccb42f

4. Bílé fleky na nehtech znamenají, že máte nedostatek vápníku.

Nehty o vás můžou říct hodně věcí, ale zrovna tohle vůbec neplatí. Bílé flíčky na nehtech (tzv. leukonychie) vzniknou nejčastěji úrazem, kdy se do nehtu o něco klepnete a kousíček nehtu se oddělí od nehtového lůžka. Kvůli tomu, že takový flíček zůstane na nehtu třeba i 6 týdnů, snadno na úraz zapomenete a když si změny všimnete, nevíte, čemu ji přičíst. Tohle je opravdu nejčastější příčina. Jinak se může jednat i o indikaci špatné funkčnosti ledvin, změny po prodělané chemoterapii, nedostatek zinku a svou roli hraje i dědičnost. Pozor si dejte, abyste takový flíček nezaměnily s plísní, kterou je třeba léčit.

5. UV gel je lepší a bezpečnější než akryl.

Tohle tvrzení se objevuje nejčastěji u firem vyrábějící UV gely. Jde jim o to, abyste zlý akryl nahradili UV gely, které jsou „šetrnější, zdravější a bezpečnější“. To je ale hloupost, protože i UV gely jsou na bázi akrylu – jen proces výroby je trochu jiný. Dobrá nehtová kosmetička ví, který výrobek je vhodný pro vaše nehty a navrhne vám vhodné řešení.

6. Modeláž ničí nehty!

Nic nemůže nehet zničit, protože jak už jsme si řekly, nehet je mrtvá tkáň. Toto tvrzení můžete slyšet asi nejvíce od dam, které si nechaly udělat nehty a pak si je doma samy odstranily – většinou hodně neodborně. Takový nehet samozřejmě skončí mechanicky poškozený, potrhaný a tím i oslabený. Samotná modeláž nehty neničí, ale naopak jim dokáže i prospět, jak už jsem psala výše. Pokud nechcete mít poškozené nehty, nechejte si modeláž odborně odstranit nehtařkou nebo se naučte, jak správně na to :).

7. Umělé nehty pomůžou vyřešit problémy s ošklivými nehty.

Někdo si prostě myslí, že jeho nehty jsou dost ošklivé a jediným a nejlepším řešením je navštívit nehtařku a problém šikovně skrýt. Tak to ale nefunguje. Tak vlastně nic na světě nefunguje :). To, že má někdo škaredé nehty, často znamená, že jsou příliš lámavé nebo dokonce postižené plísní. U lámavých nehtů prospěje změna stravy, kdy do jídelníčku zařadíte více omega 3 a 6 mastných kyselin, železo a vitamín B. Tím se vám podaří vyřešit nejen problém s nehty, ale i se životosprávou. Nehty postižené plísní by vám dobrá nehtařka neměla dovolit zakrýt modeláží, ale naopak by vás měla odmítnout a doporučit návštěvu kožního lékaře, který vás vhodnou medikací plísně zbaví.

8. Stříhání nehtové kůžičky je dobré pro růst a zdraví nehtu.

Tady musím zaujmout postoj „těžko říct“. Nehtovou kůžičku je důležité před modeláží nehtů odstranit už jenom proto, aby vám modeláž dobře a dlouho držela. Odborné zacházení s nehtovou kůžičkou je v takovém případě velmi důležité. Pokud ale modeláž nepodstupujete a nehty nosíte přírodní, klidně se kůžičkou nezabývejte, nehtu nijak nepomůžete ani neublížíte. Pokud s kůžičkou budete zacházet neopatrně, může se stát, že se buď poraníte nebo si zanesete k nehtu infekci. Pokud ji chcete odstranit jemně a efektivně, doporučuji 10 minut ruce namočit do teplé vody a pak dřívkem jemně odstranit, nebo použít speciální tekutinu na uvolnění nehtové kůžičky. Můžete zkusit navštívit i šikovnou manikérku, která vám poradí, jak zacházet se štipkami tak, abyste si neublížily :).

9. Laky na nehty způsobují neplodnost!

To je skutečně pravda! Ale dřív, než začnete panikařit a vyhazovat laky hromadně z okna, přečtěte si jejich složení. Toto varování se totiž vztahuje na výrobky, které obsahují 3 zdraví nebezpečné látky: formaldehyd, toluen a dibutyl ftalát. Jejich použití v kosmetice je v naší zemi zakázané. Může se ale občas stát, že při nákupu levných laků z Asie se tyto látky ve výrobku vyskytnou – proto si na to dejte pozor, ptejte se na složení a nekupujte levné výrobky z Asie. Nemusí se vám to vyplatit.

10. Záření z UV lamp způsobuje rakovinu.

Často rozšířený mýtus, který lze shrnout slovy „všeho moc škodí“, i světla. Záření, kterému se vystavujete v UV lampě, je stejné záření, kterému se vystavujete i venku – jde o UVA paprsky. Ty způsobují předčasné stárnutí kůže a mohou způsobit i rakovinu. Proto se mažeme opalovacími krémy. Světlo v lampě je ale velmi slabé a v takovém množství byste si musely dát spoustu práce s tím, aby se rakovina kůže začala projevovat. Konkrétně by UVA záření v lampě muselo být 7,5krát silnější, aby se začaly projevovat nějaké změny. Pokud se ale stejně obáváte negativních vlivů, tak si 20 minut před použitím UV lampy naneste na ruce opalovací krém. Mimochodem – mnohem nebezpečnější je opalování se v soláriu. Tam je riziko vzniku rakoviny kůže podobné, jako vznik rakoviny plic u silného kuřáka. 

Shrnutí? Nehet je jenom mrtvá tkáň našeho těla a to, jak bude vypadat, záleží jenom a pouze na nás. Pokud dodržujete zásady správné životosprávy, máte pestrou stravu a vyhýbáte se škodlivým látkám, budou vaše nehty zdravé. A pokud k tomu přidáte správně a profesionálně provedenou modeláž nebo si nehty sama hezky upravíte, budou vám dělat radost. Nechejte si třeba poradit od své nehtové designérky, která je v tomto oboru vyškolená a musí toho znát mnohem víc, než je obsažené v tomhle článku.

Pokud vám přijde, že jsem na nějaké mýty, které občas slýcháte, zapomněla, tak mi dejte vědět tady do komentářů nebo na Facebook NaniNails.cz – můžeme se je pokusit společně vyvrátit a do článku je doplnit!
Zdroje: http://positivemed.com/, Česká televize, Reuters

Post navigation

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.