7 kroků, jak získat a udržet silné, zdravé a dlouhé nehty

Nebudu vám hned na začátku tvrdit, že to je hračka. Protože kdyby to hračka byla, tak bychom všechny byly šťastné a chodily zvesela s dlouhými nehty. Ale nebojte se – dám vám několik praktických rad do začátku, a pak už to půjde (snad) samo! 🙂 Čtěte dál!


Nebudeme se ničím příliš dlouho zdržovat. Posbírala jsem rady z internetu a od šťastnějších kamarádek a shrnula jsem vám je do několika bodů, na které byste se měly zaměřit, pokud toužíte po zdravých, dlouhých a silných nehtech. Jdeme na to!

Vitamíny

Ne, teď opravdu nemám na mysli všechny ty zázračné přípravky, které vám pomůžou s rychlým růstem vlasů a nehtů. Protože žádný zázračný přípravek neexistuje. Když ale své tělo doplníte o ty správné vitamíny, můžete mít zdravější pleť, silnější vlasy a méně lámavé nehty. Zaměřte se na dostatek zinku, vitamínu E, C a vitamíny skupiny B. Uvidíte, že vám tělo poděkuje!

Olejíček

Přírodu neoblafnete, a ať chcete nebo ne, nehty vám porostou vždycky stejně rychle. Na Wikipedii můžete najít informaci, že: “nehet roste rychlostí v průměru 0,1 mm za den”. To jsou 3 mm za měsíc! Ale nejásejte – jde o průměr, takže půlce z nás budou nehty růst o něco pomaleji :).

Co ale ovlivnit můžete, je to, ODKUD vaše nehty (a vlasy) rostou. A tím je nehtové lůžko. Dodejte mu správnou péči a ono se vám odmění silnějšími a zdravějšími nehty. Starejte se o kutikulu pomocí posilujících olejíčků. (O tom jsme si říkali už v minulém článku “Věnujte svým rukám a nehtům takovou péči, jakou si skutečně zaslouží!”, mrkněte tam!) Používejte ho několikrát denně, nezapomeňte ho vmasírovat všude kolem nehtu a zdravá kůžička na sebe nedá dlouho čekat!

{product-58e39bb47d2f3}  Zpevňující laky

…jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud vás trápí nehty jako z papíru, můžete je vyzkoušet a možná vám pomůžou k tomu, aby se vám tak často nelámaly. Pokud ale vlastníte průměrné nehty jako já, pak takové laky raději nepoužívejte dlouhodobě. Nehet pak může být tvrdý až příliš a namísto toho, aby se při nárazu jen lehce ohnul a zase narovnal, se vám může odštípnout – což vám problém nevyřeší, že. A pozor – tyhle laky vaše nehty nevyživují! Slouží jen jako podpora, mají na nehtu jen mechanickou funkci, nikoliv pečující. A my navíc už přece víme, že nehet ani dodatečně vyživit nejde – je to mrtvá tkáň.

Nepracujte!

Hehe, no, to se snadno řekne, že. Spíš tím chci říct, abyste se vyhýbaly nadměrnému zatěžování nehtů. Je to jedna z věcí, kterou si snadno můžete zažít, stačí si na to dát pozor. Takže, abyste si nezlomila nehty,… :

Neodlepujte nehty samolepky.

Neotevírejte pomocí nehtů krabice.

Neotevírejte nehtem plechovky.

Neotevírejte záludné zásuvky.

Nemačkejte nehtem tlačítka.

56374941_m

“Počkat, to mám jako sedět a nechat se obsluhovat jako princezna?” – Ne. Ale buďte kreativní a používejte jiné části ruky nebo NÁSTROJE. Já už si plechovky otevírám příborovým nožem nebo je dám muži. Vyhýbám se manipulaci s kuchyní, kde jsou vnořené úchytky (možná bezpečné pro děti, ale už méně bezpečné pro práci v kuchyni). Tlačítko na WC mačkám kloubem prstu. Stejně tak s ostatními tlačítky. Zkuste to, stačí pár dnů a zažijete si to!

Žádná voda

Nepřítelem dlouhých nehtů je i dlouhé máčení ve vodě. Nezapomínejte si brát na umývání nádobí ochranné rukavice (prospěje to i vaší pokožce, když ji nebudete dlouho máčet v saponátu). Působením vody nehet hodně změkne, až se dá ohnout – určitě jste to už zažily. Pak je ale nesmírně náchylný na jakékoliv mechanické poškození, takže opatrně!

Ochranný lak na nehty

To je ideální způsob, jak uchránit nehet od poškození. Ať už se rozhodnete pro barevný nebo průhledný lak, dodáte tak nehtu další vrstvu, která zabrání nechtěnému zlomení. Částečně vás ochrání i před zmiňovanou vlhkostí, když nezapomenete lakem správně zaobalit i volný okraj nehtu.

Pozor, nekousat!

Nekousejte si nehty. Není to hezké, ani zdravé pro vaše zuby a podávat ruku někomu, o kom nevíte, jestli měl prsty před chvílí v puse, není moc příjemné. A kromě toho nebudete mít nikdy hezké nehty!!! A o to nám tady jde. Pokud už roky s tímto zlozvykem bojujete, zkuste kousat něco jiného. Třeba žvýkačky (ale pozor, na některých je napsáno, že při nadměrném užívání můžou mít projímavý efekt). Nebo si na nehty dejte nějaký krásný lak, který vám bude líto sníst :D. A nebo si udělejte umělé nehty, ty už moc dobře kousat nejdou a vaše nehty pod nimi krásně dorostou! 🙂

Můžeme jít na to! Teď už stačí jen čekat, nezlomit si během čekání žádný nehet a za několik týdnů se můžete těšit na krásné nehty! Dejte mi vědět, jestli se vám to povedlo. Já ještě musím zjistit, jak si obléct těsné kalhoty a nezlomit si u toho nehet, protože přesně to se mi stává nejčastěji. Rady uvítám! 🙂


Post navigation

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.