Pod lupou: Zázračné termo gely a gel laky – odhalte jejich krásu i tajemství!

Zamilovaly jste si termo gel nebo gel laky pro jejich jedinečnou vlastnost měnit barvu? No jak by ne! Pokud jste si ale také vždy lámaly hlavu, jak je to možné, v dnešním článku se dozvíte, jaká magie za touto krásou stojí!

Termo gel laky a gely jsou populární v každém ročním období, nejvíce jste si je však oblíbily v létě a v zimě, kdy jsou rozdíly teplot venku a uvnitř největší. Je totiž super mít několikrát denně jinou barvu nehtů, aniž byste se musely pouštět do modelování nové manikúry, je to tak? 🙂


Fyzikálně-chemické okénko

V dnešním článku si kromě krásně barevné inspirace také povíme, jaká kouzla a čáry stojí za měnící se barvou vašich nehtů. Zapátrala jsem, kde se dalo, naštěstí mi kromě internetu pomohli i kamarádi kočičáci a kočky z vysokých škol technického zaměření, ale i tak jsem se zapotila, uff! Celá sranda nespočívá v bílé ani černé magii, ale jevu, který je znám jako termochromie.

Termo laky jsou termochromní
, znamená to tedy, že mění barvu v závislosti na okolní teplotě. Ha, určitě si vzpomenete na prstýnek, který měnil barvu podle nálady, také možná máte doma lžičku, která změnou barvy oznámí vyhovující teplotu jídla nebo máte v živé paměti hanbaté skleničky a hrníčky, kde svršky slečen a pánů mizely a zase se objevovaly podle toho, jestli jste do nádoby nalily studený, nebo horký nápoj. 🙂
product_image_107953002_1500x_600x600product_image_107953009_1500x
Aby potisky takových výrobků nebo výrobky samotné měnily barvu, používají se do nich pigmenty známé jako leuko barviva. Jsou to malé kuličky – tzv. mikrokapsle, které mají průměr asi 1 až 10 mikronů (to je mezi tisícinou a setinou milimetru).

Uvnitř koulí je pečlivě vyrovnaný poměr tří typů chemikálií:

1. Barvivo – mění barvu reverzibilně (to znamená, že barva je pak schopna změnit se nazpátek). Jaká barva to je, závisí na konkrétním barvivu. Když se zkombinuje s protonovým nebo vodíkovým iontem, stane se barvivo bezbarvým.

2. Slabá kyselina – ta nám dodá vodíkový iont.

3. Rozdpouštědlo – tohle je náš kouzelník! Rozpouštědlo totiž umožňuje změnu barvy při požadované teplotě. Když je chladno, rozpouštědlo je tuhé, takže vodík zůstane přilepený na své kyselině a nereaguje s barvivem, které zůstává barevné. Když je teplo, rozpouštědlo se rozpustí, slabá kyselina se oddělí, vodíkový ion se naváže na barvivo, to tak ztratí svou barvu, a zůstane nám barva jiná.
Na nehtech se nám teda děje docela zajímavá fyzikálně-chemická reakce, aniž bychom o tom měly tušení! Kdo by to byl řekl, že nanesením termo gel laku nebo termo gelu nám na rukou vzniká mikroskopická laboratoř! 🙂


Jeden gel lak, spousta možností

Výhodou termo gel laků a gelů je ta, že v jedné lahvičce máte rovnou dvě barvy a co víc – nabídka odstínů je bohatá, takže vás jen tak neomrzí. Měnící se barvy jsou zajímavé samy o sobě, nebojte se však nehty dozdobit také kamínky, samolepkami nebo lešticími pigmenty. Inspirujte se v galerii! 🙂

Tak co, už se těšíte, jak svým kamarádkám odborně vysvětlíte, proč byly vaše nehty před hodinou modré a teď jsou fialové? 🙂 Posílejte mi fotky svých termo manikúr do komentářů na náš Facebook a zatím vám přeji spoustu nápadů!
Zdroj: labmuffin.com, instagram, pinterest, wikipedia.org

Post navigation

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.