Voní, čistí a zvlhčuje: Jak používat difuzér?

Už jste u nás v e-shopu zahlédly některý z aromadifuzérů? Možná jste si říkaly – stejně jako já – že je to krásný designový doplněk do bytu nebo salonu. Ale co to vlastně umí a proč bych to měla doma mít? Na to vám v článku odpovím a věřím, že si vás tahle šikovná věcička získá!

Naše čtenářky jsou převážně ženy, a proto se teď nebudu bát použít stereoptyp a přiznejme si mezi námi děvčaty – která z nás nemá ráda, když to v bytě krásně voní? Ať už pověsím čerstvě vyprané prádlo na sušák, peču koláč nebo dostanu krásnou voňavou kytici, vždycky si všechny ty vůně užívám. V IKEA chodíme kolem vonných svíček a vybíráme tu nej, v drogerii čicháme ke všem sprchovým gelům a v katalogu kosmetiky nás nejvíc baví navoněné stránky. My prostě příjemné vůně milujeme!

difuzér studená pára

Možná máte doma nějaké aromalampy nebo osvěžovače vzduchu, které se dají koupit v drogerii, ale pokud můžu mluvit za sebe – ještě jsem do nich neobjevila vůni, která by nebyla příliš agresivní. Ale teď mám doma difuzér a konečně jsem spokojená. Stačí do něj nalít vodu, přidat pár kapek esenciálního oleje, čímž si samy určíte intenzitu vůně a zapnout. Jak to ale funguje, že nikde nic nehoří, nic nevaří a přesto to voní?

Pro začátek trochu fyziky: Elektrický difuzér funguje na principu ultrazvukových vibrací, které lidským uchem pochopitelně neuslyšíte. Ty rozvibrují molekuly vody. Následně se z vody začnou uvolňovat negativně nabité ionty, které začnou z difuzéru unikat ve formě studené vodní páry. Ta s sebou odnáší do ovzduší i částice vonného oleje. To dává smysl, že? Zatím tu máme tedy dvě funkce, které difuzér zvládá – kromě provonění bytu i zvlhčuje vzduch, což je důležité hlavně v zimě v době topné sezony, kdy trpíme na sušší ovzduší. “Ale to není vše, přátelé!”

Dlouhodobým studiem (čtěte jako “manžel mi vysvětlil”) jsem zjistila, že negativně nabité ionty fungují jako taková molekulární čistička vzduchu. Určitě jste někdy alespoň v reklamě slyšely o volných radikálech. Tyhle volné radikály jsou naopak kladně nabité ionty a setkáváme se s nimi denně. Jsou třeba v cigaretovém kouři, výfukových zplodinách a vznikají i působením slunečního záření1. Opravdu způsobují stárnutí našeho těla a tím, že jim nabídnete ve svém bytě negativní ionty z difuzéru, snížíte jejich množství v ovzduší. To stejné dělají třeba i speciální ionizátory vzduchu. Takže tu máme kompletní zařízení 3 v 1. Provoní byt, zvlhčuje vzduch a čistí vzduch od volných radikálů.

Vypínám mód vědce/Horsta Fuchse a přejdeme k té zábavnější části. Díky tomu, že si před spuštěním difuzéru můžete samy určit, kolik kapek oleje použijete, je difuzér zařízení prakticky bez obsluhy. Zapněte ho klidně na celý den a běžte pryč – nehrozí žádné nebezpečí. Klidně ho dejte dětem do pokojíku, pokud třeba trpí nachlazením. Stačí použít eukalyptový olej, který jim pomůže s uvolněním dutin. (Ale pozor, raději až od 2 let věku, ne všechny olejíčky jsou pro takhle malé děti vhodné.) K tomu může fungovat jako noční lampička, protože spousta modelů difuzérů má mnoho variant nasvícení. Přidejte k tomu příjemný zvuk pobublávající vody (dnes se tomu moderně říká “white noise”) a klidný spánek je na světě. Jediné, co hrozí, je, že ho rozlejí.

difuzér fialové světlo

Pro intenzivní vůni nakapejte 10-15 kapek vonného oleje a většina difuzérů vám vystačí na provonění místnosti o velikosti 15m2. Vůně si navíc můžete nakombinovat podle sebe! Stačí mít arzenál olejíčků, které koupíte v obchodě od 50 do 150 Kč a můžete experimentovat do aleluja. Aromaterapie vám uleví od stresu nebo vás dokáže nakopnout. Například rozmarýn podpoří vaši koncentraci a odstraňuje únavu, levandule vás uklidní a zmírní nervozitu. Citronový olej vám pomůže při migréně, ulevuje od bolestí hlavy. Tak co říkáte, najde si difuzér místo i u vás doma?
1 Volné radikály – jejich nadměrný počet způsobuje nemoci i stárnutí. Rehabilitace.info [online]. [cit. 2019-01-16]. Dostupné z: https://www.rehabilitace.info/zajimavosti/volne-radikaly-jejich-nadmerny-pocet-zpusobuje-nemoci-i-starnuti/

Post navigation

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.