Pod lupou: Akryl nebo UV gel – Kdo u vás zvítězí?

„Pevná a odolná manikúra bez použití UV lampy, která opravdu vydrží.” Tak by mohla znít jednoduchá definice akrylových nehtů. Sen? Kdepak, realita! Pojďme se jim společně podívat na zoubek. Zjistíme, pro koho a proč je akryl vhodný, jak se aplikuje, čím se liší od gelových nehtů i jestli má nějaké nevýhody. Připraveny? Hurá na věc!

V čem je kouzlo akrylu

Patříte mezi fanynky gelové manikúry, ale láká vás vyzkoušet akryl, jelikož ho kamarádka chválí? Máte specifické a oslabené nehty, gel vám nedrží, a tak přemýšlíte nad odolnější alternativou? Pak jste tu správně, o akrylu vím první poslední! 

„Akrylovky”, často přezdívány i porcelánové nehty, jsou tvořeny za použití akrylového pudru a speciální tekutiny – liquidu. Jakmile tyto dvě složky přijdou do styku, vytvoří tvarovatelnou hmotu, kterou se následně modeluje nehet a samovolně na vzduchu tvrdne v požadovaném tvaru. 

K úplnému ztuhnutí hmoty od prvotního propojení pudru a liquidu dochází obvykle do 2 minut, nicméně manipulovat s hmotou není možné už po prvních pár desítkách vteřin. Doba se mění v závislosti na použitém materiálu a druhu tvrdidla (existují tzv. rychlé a pomalé liquidy, které ovlivňují rychlost tvrdnutí akrylu).

Akryl můžete aplikovat a modelovat na přírodní nehet i prodlužovat s pomocí šablonek, stejně tak dobře jako s pomocí nehtových tipů. Příprava nehtového lůžka před modeláží je stejná jako u jiných materiálů, pouze s tím rozdílem, že použijete místo obyčejného kyselý primer, který napomáhá akrylu lépe přilnout k nehtovému lůžku.

Akrylové nehty se správnou úpravou vydrží obvykle až do dalšího doplnění, takže i 4-5 týdnů. 
akryl_vs_gel1

Na ostří nože: Akrylové vs. gelové nehty

Akryl do zbraně!

 • Materiál je po vytvrzení tvrdší než UV gel. Je velmi odolný a dobře drží i při vyšší zátěži. 
 • Akryl je vhodný i na problematické nehty – specifické, lámavé, namáhané nebo třeba rychle se mastící. Společně s předchozím bodem jde o největší důvody, proč akryl mnoho žen volí a proč by mohl vyhovovat například i vám. 
 • Je skvělý na potažení a zpevnění přírodního nehtu, stejně jako na prodlužování s pomocí nehtových tipů nebo šablon. Záleží na vašich preferencích.
 • Tip pro nováčky: Akrylovou modeláž si obvykle rychleji osvojí i úplné začátečnice, protože narozdíl od gelu je s akrylem jednodušší manipulace a lépe drží.
 • Nemusíte investovat do UV/LED lampy. A obzvlášť se vám vyplatí, když si na začátek pořídíte vše potřebné ve startovací sadě pro modeláž akrylem, která ukrývá i návod!
 • Úprava nehtů akrylem vám zabere méně času, jelikož nepotřebujete čekat na vytvrzení nehtů v lampě. Mnoho nehtařek preferuje vymodelovat akrylem nehet a manikúru pak zdobit barevnými gely nebo gel laky. Skvělá volba! Ale bez lampy už se pak neobejdete a čas úpravy nehtů se prodlužuje.
 • Speciální liquid má specifický nepříjemný zápach. Jde o jednu z hlavních akrylových nevýhod.
 • Narozdíl od gelů nebo gel laků máte menší výběr z barevných pudrů a dalšího materiálu. 
 • Začátečnice mohou bojovat s nalezením správného poměru liquidu a pudru. Pokud s akrylem hodláte začít, zkuste si cvičně vytvořit několik akrylových kuliček na papír nebo jinou podložku. Není nic horšího, než když máte akryl příliš tekutý a zateče vám k nehtové kůžičce. Také zjistíte, jak dlouho trvá, než hmota úplně zatuhne a nelze s ní dál manipulovat.
 • Myslete na to, že materiál je sice velmi pevný, ale schází mu pružnost. Při velké zátěži může prasknout, a vy skončíte s velmi nepříjemným zraněním.
 • Bez brusky na nehty to nepůjde. Akryl je velmi odolný a při odstraňování je ho třeba zbrousit. Další investice, a navíc stroj, který se musíte naučit ovládat.

Gel do zbraně!

 • Je pevný, sice není tak odolný jako akryl, ale zato má dávku pružnosti. Právě ta vyhovuje těm, které nehty namáhají a hrozí jim, že by se příliš tvrdý materiál pod tlakem zlomil.
 • Nehty vymodelované UV gelem mají dobrou výdrž. Správná  modeláž vám vydrží zpravidla 4 týdny.
 • Stejně jako u akrylu i s gely můžete zkrášlit jak přírodní nehet, tak prodlužovat na šablonu nebo nehtové tipy. Je to na vás!
 • Gelu je možné tvarovat a tvarovat, až dokud nevložíte materiál pod UV/LED lampu. To u akrylu nelze, nicméně dlouhé otálení může způsobit, že vám materiál zateče ke kůžičce, takže všeho s mírou.
 • Na výběr máte z velké spousty stavebních gelů různé konzistence. A barevných gelů existuje tolik, že není v lidských silách je spočítat! 
 • UV gely se dají pilníkem brousit o něco snadněji než akryl, nicméně bez brusky na nehty se dlouhodobě neobejdete. Práce s pilníkem je zdlouhavá a pro vaše zápěstí velmi náročná. 
 • Bez UV/LED lampy nedáte s UV gely ani ránu.
 • Gelové nehty nedrží všem a oproti akrylu neobstojí při dlouhodobém a nepřiměřeném namáhání.
 • Je zde opravdu stěžejní důkladná příprava nehtů před modeláží a správné zacházení s produkty (jinak gely podléhají nadzvedávání, odchlipům a nemusí držet).
 • Pro začátečnice je osvojení modeláže s gely náročnější. Chce to i několik pokusů, než budou nehty podle představ. Doporučuji v začátcích volit gely hustější konzistence.
 • Pořizovací cena pomůcek pro gelovou modeláž je vyšší, a to především kvůli UV/LED lampě. Rozhodně vám doporučuji sáhnout po cenově výhodné startovací sadě.

Podtrženo, sečteno

Pokud nejste profesionál nebo nemáte s nehtovou modeláží větší zkušenosti, nejspíš na první pohled rozdíl mezi akrylovou a gelovou manikúrou nepoznáte. Nelze ani říct, že by některý materiál byl lepší než jiný, protože každý má svá pozitiva i negativa a každému vyhovuje něco jiného. Vždy je třeba také myslet na to, že záleží, jak s produkty nehtařka umí i jak vyhovují zrovna vašim nehtům. Zkrátka, co nevyhovuje jedné, může druhá milovat.

Nechcete gel a nevoní vám (doslova) ani akryl? Pak je ještě spousta jiných možností, od péče o přírodní nehty P.Shine přes gel laky až po materiály jako jsou polygel nebo akrygel, ale o těch zase někdy příště. Napište mi na Facebook do komentářů přímo pod článek, jaký materiál vám nejvíce vyhovuje a proč. Už se moc těším na vaše názory!

Zdroje: 

https://www.instagram.com/anna_yudasova_nail_art/
https://www.instagram.com/zhannanails/
https://www.instagram.com/helenahan.pro/
https://www.instagram.com/uglyducklingnails/
https://www.instagram.com/lidiana_nascimentodesigner/
https://www.instagram.com/nadya_unias/
https://www.instagram.com/innovanails/
https://www.instagram.com/my_spa_lounge/
https://www.instagram.com/alinahoyonailartist/
https://www.instagram.com/notpolish_nail/

Post navigation

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.